Logo

Winners

The Winners of the 2009 Grand North American are:

Championship (any age)

Championship Winners

1st -  Eric Provencher, Oshawa, ON
2nd - Ivonne Hernandez, Boston, MA
3rd - Ben Plotnick, Calgary, AB
4th - Trent Freeman,Abbotsford, BC
5th - Alex Lamoureux, Courtney, BC
6th - James Steele, Saskatoon,  SK
 

Alberta Open (any age)

Alberta Open Winners

1st - Tyler Vollrath, Bawlf, AB
2nd -  Braden Gates, Ft. Saskatchewan, AB
3rd - Laurie Maetche, Lacombe, AB>
4th -  Forest Borch, New Sarepta, AB
5th - Billie-Jo Smith, Fort Saskatchewan
6th - Mickie-Lee Smith, Fort Saskatchewan
 

Intermediate (any age)

Intermediate Winners

1st - Heidi Tinkham, Edmonton, AB
2nd - Laurie Maetche, Lacombe, AB
3rd - Micki-Lee Smith, Fort Saskatchewan, AB
4th - Carlyle Delorme,Wembley, AB
5th - Cory Poitras, St. Paul, AB
6th - Victoria Barth, Edmonton, AB
 

Senior (60 and over)

Senior Winners

1st -  Ed Poitras, St. Paul, AB
2nd - Eileen Ryton, Whitecourt, AB
3rd - John Roy, Falher, AB
4th - Larry Sakaluk, Wetaskiwin, AB
5th - Wally Porfon, Edmonton, AB
 

Golden Age (70 and over)

Golden Age Winners

1st - Jerry Goertzen, Drayton Valley, AB
2nd - Phil Lethbridge, Pincher Creek, AB
3rd - Peter Dyck, Edmonton, AB
4th - Bill Guzak, Edmonton, AB
5th - Robert Baldwin, Onoway, AB
 

Youth (14 - 17)

Youth Winners

1st - Phil Provencher, Oshawa, ON
2nd - Darla Daniels, Caslan, AB
3rd - Rio Ingrao, Camrose AB
4th - Kelsey Poitras, St. Paul, AB
 

Junior (10 - 13)

Junior Winners

1st - Jane Cory, Winnipeg, MN
2nd - Kai Gronberg, Abbotsford, BC
3rd - Raymond Knorr, Regina, SK
4th - Amber Gordon, Boyle, AB
5th - Ben Gaudreault, Leduc, AB
6th - Mikylie Shapka, Edmonton, AB
 

Novice (9 and under)

Novice Winners

1st -  Lia Gronberg, Abbotsford, BC
2nd - Anastasia Cipko, Edmonton, AB
3rd - Catherine Corrigan, Fort Saskatchewan, AB
4th - Maria Shapka, Edmonton, AB
 

Traditional (any age)

Traditional Winners

1st - Ivonne Hernandez, Boston, MA
2nd  - Alex Lamoureux, Courtney, BC
3rd  - Braden Gates, Fort Saskatchewan, AB
 

Twin (any age)

Twin Winners

1st -  Phil & Eric Provencher, Oshawa, ON
2nd - Jarred Albright, Calgary, AB & Carolyn Parker, Calgary AB
3rd - Darla Daniels, Caslan, AB & Trent Freeman, Comox, BC

 

Junior Twin (17 and under)

Junior Twin Winners

1st -  Lia & Kai Gronberg, Abbotsford, BC
2nd - Maria & Mikylie Shapka, Edmonton,  AB
 

Past Winners: 2008, 2007, 2006, 2005