2013 Winners

The Winners of the 2013 Grand North American are:

Championship (any age)


1st - Alex Lamoureux, Winnipeg, MB
2nd - Ben Plotnick, Toronto, ON
3rd - Micki-Lee Smith, Fort Saskatchewan, AB
4th - Jane Cory, Winnipeg, MB
5th - Braden Gates, Edmonton, AB
6th - Sean Softley, Calgary, AB

Alberta Open (any age)


1st - Sean Softley, Calgary, AB
2nd - Micki-Lee Smith, Fort Saskatchewan, AB
3rd - Roxanne Young, Calgary, AB
4th - Laurie Maetche, Lacombe, AB
5th - Aleksandra Softley, Calgary, AB

Intermediate A (19 - 54)

(for less experienced contestants in this age group)

1st - Kyeler Tymafichuk, Edmonton, AB
2nd - Marlee Gates, Sturgeon County, AB
3rd - Jennifer deForest, Vegreville, AB
4th - Judy Guglielmin, Calgary, AB
5th - Connie Shuya, Calgary, AB

Intermediate B (19 - 54)

(for contestants capable of, but not wishing to enter the Championship category)

1st - Lia Gronberg, Mission, BC
2nd - Kai Gronberg, Mission, BC
3rd - Laurie Maetche, Lacombe, AB
4th - Kaytlin Obedzinski, Winnipeg, MB

Senior (55 - 69)


1st - Charlie Gargus, Mundare, AB
2nd - Stan Champagne, Edmonton, AB
3rd - Wally Porfon, Edmonton, AB
4th - Ed Matchett, Port Alberni, BC

Golden Age (70 and over)


1st - Mike Sabrowsky, Gibbons, AB
2nd - Alfred Gauthier, Spruce Grove, AB
3rd - Ken Emery, 150 Mile House, BC
4th - John Appleton, Fort Saskatchewan, AB
5th - Jerry Ahearn, Calgary, AB

Youth (15 - 18)


1st - Raymond Knorr, Regina, SK
2nd - Amber Gordon, Boyle, AB
3rd - Amanda Shaw, Clandonald, AB
4th - Leeland Bachelet, Two Hills, AB
5th - Mikylie Shapka, Edmonton, AB

Junior (10 - 14)

1st - Samuel Corry, Red Deer, AB
2nd - Ben Gaudreault, Sherwood Park, AB
3rd - Jaxon Gates, St. Albert, AB
4th - Jackson Corry, Red Deer, AB
5th - Ethan Harty, Strome, AB

Junior/Junior (9 and under)

1st - Natalee Gates, St. Albert, AB
2nd - Shade Celina Clark, Vegreville, AB, AB
3rd - Morgana Hubka, Edmonton, AB
4th - Mia Gates, St. Albert, AB

Traditional (any age)

1st - Alex Lamoureux, Winnipeg, MB
2nd - Ben Gaudreault, Sherwood Park, AB
3rd - Roxanne Young, Calgary, AB

Twin Harmony Junior (18 and under)


1st - Lia Gronberg/Kai Gronberg,
Mission, BC
2nd - Danielle Gates/Natalee Gates,
St. Albert, AB
3rd - Jason Corry/Samuel Corry,
Red Deer, AB
4th - Johnna Rymes/Anastasia Cipko,
Devon, AB/Edmonton, AB

Twin Harmony Intermediate (19 - 54)


1st - Aleksandra Softley/Sean Softley, Calgary, AB
2nd - Kaytlin Obedzinski/Jane Cory, Winnipeg, MB
3rd - Laurie Maetche/Shania Wright, Lacombe, AB/Bashaw, AB

Past Winners: 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005