2010 Winners

The Winners of the 2010 Grand North American are:

Championship (any age)


1st - James Steele, Saskatoon,  SK
2nd - Ben Plotnick, Calgary, AB
3rd - Alex Lamoureux, Courtney, BC
4th - Braden Gates, Ft. Saskatchewan, AB
5th - Billie-Jo Smith, Ft. Saskatchewan, AB
6th - Jarred Albright, Calgary, AB

Alberta Open (any age)


1st - Billie-Joe Smith, Ft. Saskatchewan, AB
2nd - Braden Gates, Ft. Saskatchewan, AB 
3rd - Troy Gates, Ft. Saskatchewan, AB
4th - Mickie-Lee Smith, Ft. Saskatchewan, AB
5th - Forest Borch, New Sarepta, AB

Intermediate (any age)


1st - Micki-Lee Smith, Ft. Saskatchewan, AB
2nd - Forest Borch, New Sarepta, AB
3rd - Darla Daniels, Buffalo Lake, AB
4th - Heidi Tinkham, Edmonton, AB
5th - Marlee Gates, Ft. Saskatchewan, AB

Senior (60 and over)


1st - John Appleton, Ft. Saskatchewan, AB
2nd - Wally Porfon, Edmonton, AB
3rd - Joe Lipka, Sherwood Park, AB

Golden Age (70 and over)


1st - Jerry Goertzen, Drayton Valley, AB
2nd - Alex Maduck, St. Albert, AB
3rd - Phil Lethbridge, Pincher Creek, AB
4th - Francis Bouchard, Kerrobert, SK
5th - Victor Rose, Frenchman Butte, Sk

Youth (14 - 17)


1st - Jane Cory, St. Norbert, MB
2nd - Hogne Velve, Valestrandsfossen, Norway
3rd - Allan Nelson, Edmonton, AB
4th - Kyeler Tymafichuk, St. Alberta, AB
5th - Leeland Bachellet, Two Hills AB
6th - Jake Schutz, Sherwood Park, AB

Junior (10 - 13)

1st - Lia Gronberg, Abbotsford, BC
2nd - Raymond Knorr, Regina, SK
3rd - Kai Gronberg, Abbotsford, BC
4th - Amber Gordon, Boyle, AB
5th - Mikylie Shapka, Edmonton, AB

Novice (9 and under)

1st - Anastasia Cipko, Edmonton, AB
2nd - Katherine Simpson, Leduc, AB
3rd - Maria Shapka, Edmonton, AB
4th - Rigel Borch, New Sarepta, AB

Traditional (any age)

1st - Alex Lamoureux, Courtney, BC
2nd  - Braden Gates, Ft. Saskatchewan, AB
3rd - Victor Rose, Frenchmann Butte, SK

Twin (any age)


1st - Jarred Albright, & Ben Plotnick, Calgary AB
2nd - Mickie-Lee & Billie Jo Smith, Ft. Saskatchewan, AB
3rd - James Steele, Saskatoon, SK & Forest Borch, New Sarepta, AB

Junior Twin (17 and under)


1st - Anastasia & Saoirse Cipko, Edmonton, AB
2nd - Rachael & Sarah Melenka, Vegreville, AB
3rd - Maria & Mikylie Shapka, Edmonton,  AB

Past Winners: 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005